"CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA" TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA DAWNIEJ I DZIŚ PDF Drukuj Email
Wpisany przez A.Kucharska
poniedziałek, 18 grudnia 2017 12:41

W  grudniu 2017 r. już po raz czwarty w Oddziałach Przedszkolnych oraz klasach I - III Publicznej Szkoły Podstawowej  zrealizowano cykl warsztatów czytelniczych pod hasłem "CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA". W każdej klasie świąteczne bajki z książki pt. ?Skarbiec na Boże Narodzenie? czytali zaproszeni goście: babcie, dziadkowie, mamy, wnukowie. Spotkania miały na celu wzbogacić wśród dzieci wiedzę na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia, kształtować prawidłowe postawy i zachowania wobec innych ludzi, a w szczególności chorych, starszych, samotnych. Podczas warsztatów dzieci przygotowywały świąteczne kartki oraz upominki dla ludzi potrzebujących wsparcia. Ozdabiały pierniczki, malowały gipsowe figurki dzieciątka Jezus, wykonywały ozdoby świąteczne.

Zaproszeni goście sprawili, że spotkania miały niezwykły klimat i wspaniałą atmosferę. Po przeczytaniu bajek opowiadali o czasach, gdy sami byli dziećmi. Mówili o zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia. Z sentymentem wspominali między innymi ręcznie robione ozdoby na choinkę, płonące na niej prawdziwe świece, spożywanie wieczerzy wigilijnej ze wspólnej miski, wspólne kolędowanie, sypanie w domach owsa na szczęście.  Dzięki tym opowiadaniom dzieci dowiedziały się, jak świętowano dawniej. Uświadomiły sobie, że wiele świątecznych tradycji przetrwało do dziś dzięki przekazywaniu ich z pokolenia na pokolenie.

Zajęcia zostały przygotowane przez p. Małgorzatę Siwulę oraz p. A. Kucharską we współpracy w wychowawcami kl. 0-III SP. Spotkania międzypokoleniowe z pewnością będą corocznie kontynuowane w naszej szkole, bo czytanie jest niezwykłe, zwłaszcza, gdy czyta babcia lub dziadziu.