top
logo

Nasza matematyka

Być jak Ignacy

Echo "zerówki"

Sponsorem strojów sportowych
dla szkolnego UKS


Witamy na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy.


KONKURSY:

VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY
"Święty Jan Paweł II - Znak Duchowej Wolności"

VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

III Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny


Fizyka - aktualności PDF Drukuj Email
Wpisany przez zsbrzeznica   
czwartek, 07 kwietnia 2011 06:18

Rok szkolny 2017/2018


Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w następującej zabawie:

a) Długowieczne bańki

Aby bańki żyły kilka, a nawet kilkanaście godzin, należy przygotować odpowiedni roztwór według jednego z podanych przepisów:

Przepis I

Rozpuścić 5 g kawałeczków mydła w 75 ml ciepłej destylowanej wody, dobrze wymieszać. Dodać 75 ml wody i 75 g gliceryny, mocno wstrząsnąć butelką, następnie dodać 5 kropel stężonego amoniaku. Butelkę należy zostawić w ciemności na mniej więcej tydzień. Przed użyciem roztwór przefiltrować i wstawić na kilka godzin do lodówki.

Przepis II

Rozpuścić 5 g mydła w  75 ml ciepłej, destylowanej wody, dodać 1/4  łyżeczki cukru, dobrze wymieszać, a następnie dodać płyn do mycia naczyń w stosunku 1 część wody mydlanej na 3 części detergentu.

Uwaga: słomki powinny być krótkie (około 4 - 5 cm), nacięte na jednym końcu "na krzyż" (nacięte fragmenty odginamy). Wdmuchiwać powietrze należy powoli.

Przygotowane roztwory przyniesiemy do szkoły. Zorganizujemy konkurs na najdłużej lecącą, największą oraz najbardziej kolorową bańkę mydlaną.

Problemy do rozwiązania:

Dlaczego powstają bańki mydlane?

Od czego zależy wielkość bańki?

Od czego zależy trwałość bańki?

Dlaczego bańki mają różne kolory ? najczęściej wszystkie kolory tęczy?

Jaki kształt mają bańki i dlaczego właśnie taki?

 

b) Hodujemy kryształy

Przepis I

Do przezroczystej szklanki napełnionej wodą do 1/3 wysokości wsypujemy trzy łyżeczki soli kuchennej i mieszamy. Roztwór zostawiamy na około 12 godzin do wyklarowania, po czym ostrożnie przelewamy do czystej szklanki, aby nie poruszyć osadu. Szklankę przykrywamy talerzykiem, żeby ochronić przed kurzem. Przez lupę oglądamy pojawiające się kryształy. Biały szron na brzegu naczynia oznacza, że parowanie rozpuszczalnika jest za szybkie, co powoduje, że równocześnie narasta wiele małych, znajdujących się blisko kryształów.

Aby otrzymać duży kryształ, wyjmujemy pincetą jeden z małych kryształków i zawieszamy go na nitce, a następnie umieszczamy w słoiku z roztworem nasyconym soli przygotowanym jak wyżej. Jeżeli nie uda się zawiązać nitki, kryształ możemy przykleić do niej klejem do ceramiki. Zamiast pokrywki możemy użyć ołówka, do którego w połowie przywiązujemy wolny koniec nitki; ołówek kładziemy następnie na słoiku.

Przepis II

Zdobyte w poprzednim doświadczeniu umiejętności wykorzystamy do zrobienia kryształowej choinki i czarodziejskiego ogrodu. Przygotujmy roztwór: 90 ml (6 łyżek) wody, 90 ml (6 łyżek) roztworu wodnego modrej farbki do prania bielizny, 15 ml (łyżka stołowa) amoniaku i 100 g soli kuchennej. Składniki mieszamy i zostawiamy na noc. Z grubej bibuły wycinamy dwie figury o kształcie choinki, nacinamy je i wciskamy jedna w drugą, na krzyż. Na końcu "gałązek" umieszczamy po kropli różnych barwików spożywczych. Choinkę stawiamy "pniem" na talerzu, np. z folii aluminiowej, po czym dodajemy jedną lub dwie łyżeczki roztworu i zostawiamy na kilka godzin.

Aby otrzymać kryształowy ogród, bierzemy kawałek węgla drzewnego, zwilżamy kilkoma kroplami barwnika spożywczego, umieszczamy na talerzu z folii aluminiowej i nalewamy roztworu. Po mniej więcej dwóch godzinach pojawią się kolorowe kryształy.

Otrzymane kryształy ocenimy, a najlepszą hodowlę nagrodzimy.

raszamy wszystki

 

 

Solenizanci

Wczoraj : Juliusza Lukasza
Dzisiaj : Pelagii Piotra
Jutro : Ireny Jana

EFS

Pracownie komputerowe w szkole współfinansowane przez

Polecamy

MEN

KO

OKE

Gmina Dębica

Scholaris

Interklasa

PCEN

sieciaki

ARISS

Szkoła uczestniczy w międzynarodowym projekcie edukacyjnym ARISS

Szkoła humanitarna

 

 


 


bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Templates, web hosting. Valid XHTML and CSS.

Redaktor strony: Renata Iwasieczko
Administrator techniczny: Hubert Hajduk
All rights reserved

stat4u