O ARISS PDF Drukuj Email
czwartek, 08 grudnia 2011 07:16

ARISS - to program, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego celem jest popularyzacja astronautyki wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, poprzez możliwość przeprowadzenia obustronnej łączności radiowej z załogą stacji, w której skład wchodzą licencjonowani radioamatorzy. Łączności te, zgodnie z oczekiwaniami wywierają ogromne wrażenie na uczestnikach, spełniając wielką edukacyjną i wychowawczą rolę.

ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, wybudowana przy współudziale wielu krajów. Składa się z 16 głównych modułów i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w 2000 roku. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów zajmują się amerykańskie wahadłowce programu STS oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress. Na stacji znajduje się sprzęt radiowy na potrzeby krótkofalarstwa (projekt ARISS).

Wczoraj : Marleny Seweryna
Dzisiaj : Rafala Marcina