Położenie PDF Drukuj Email
czwartek, 06 maja 2010 06:25

Położenie - wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Dębica, do 30 czerwca 1976 siedziba gminy Brzeźnica. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Historia - nazwa miejscowości nawiązuje do rosnących niegdyś bujnie w Puszczy Sandomierskiej lasów brzozowych. Jest to jedna z najstarszych wsi gminy Dębica. Powstała w XI wieku na dawnym szlaku handlowym biegnącym wzdłuż Wisły i Wisłoki do Bałtyku. Według źródeł historycznych, tutejszy kościół został poświęcony przez bp Stanisława ze Szczepanowa. Dokumenty historyczne poświadczają, że w 1595 roku istniała we wsi szkoła, a w XVIII wieku istniał we wsi szpital. W 1600 roku Stanisław Ligęza wzniósł nowy kościół, który jednakże nie zachował się do dnia dzisiejszego. Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1905-1906 w stylu neogotyckim.

Wyświetl mapę

Wczoraj : Albiny Zdzislawy